Tusk w Skopje i Tiranie…

We wtorek tj. 18 września 2019 Donald Tusk odwiedził Skopje i Tiranę. Przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że Macedonia Północna jest gotowa, żeby rozpocząć rozmowy na temat członkostwa w Unii Europejskiej, a akcesja Albanii „leży w najlepszym interesie całej Europy”.

Donald Tusk chciałby rozpoczęcia negocjacji akcesyjnych między Macedonią Północną a Unią Europejską. „Skopje to najlepsze miejsce, z którego chciałbym zaapelować do liderów Unii Europejskiej: wnieście swój wkład, bo Macedonia Północna już swoją część zrobiła” – napisał na Twitterze szef Rady Europejskiej.

Szef Rady Europejskiej spotkał się w czasie swej wizyty z prezydentem Macedonii Północnej Stewo Pendarowskim i premierem Zoranem Zaewem.

Macedonia Północna kandyduje do Unii Europejskiej od 2005 roku, ale Grecja zablokowała jej starania o przystąpienie z powodu sprzeciwu wobec jej dawnej nazwy Macedonia.

Ateny uważały, że używanie przez północnego sąsiada Grecji nazwy Macedonia było zawłaszczaniem historycznego i kulturowego dziedzictwa starożytnych Macedończyków i mogło być w przyszłości podstawą ewentualnych roszczeń terytorialnych do greckiej prowincji o tej samej nazwie.

Ateny i Skopje osiągnęły porozumienie w sprawie trwającego prawie trzy dekady sporu w zeszłym roku.

„Akcesja w najlepszych interesie całej Europy”

Po złożeniu wizyty w Macedonii Północnej Tusk udał się do stolicy Albanii, Tirany, gdzie rozmawiał z premierem Edim Ramą. Wezwał albańskie władze, aby w dalszym ciągu podejmowały wysiłki na rzecz poprawy rządów prawa oraz walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

– Akcesja Albanii i regionu do Unii Europejskiej leży w najlepszym interesie całej Europy. Nie będzie bowiem stabilnej i bezpiecznej Europy bez integracji całych Bałkanów do UE. Stawką jest nasza wspólna przyszłość – podkreślił Donald Tusk. Po pozytywnych zaleceniach Komisji Europejskiej Albania i Macedonia Północna oczekują, że Rada Europejska podejmie w przyszłym miesiącu decyzję o rozpoczęciu pełnych negocjacji członkowskich z tymi dwoma krajami bałkańskimi.